Cikkek

Automata locsolórendszer

2020.09.03 08:00

Ha valaki gyönyörű zöld gyepet szeretne nem lepődik meg azon, hogy ehhez nagy mennyiségű vízre van szüksége. Vannak különböző locsolási módok és eszközök, mindenki maga döntse el, hogy számára melyik a legkényelmesebb. Cikkünk az automata öntözőrendszert mutatja be, hiszen ez nem csak a legkényelmesebb módja az öntözésnek, hanem egyben a legvíztakarékosabb megoldás is, mely pár éven belül visszahozhatja a befektetett összeget.

Felmérés és tervezés
Az automata öntözőrendszerek telepítése minden esetben a helyszíni felméréssel kezdődik. A cég, melyet megbízunk az öntözőrendszerünk kiépítésére ellátogat a kertünkbe, előszőr felméri a területet és méretarányos rajzot készít róla, majd a jelenlegi és tervezett növények elhelyezkedését is figyelembe véve megtervezi a rendszert. Egy jól működő automata öntözőberendezés kialakítása a helyes felmérésen múlik, vagyis azon, hogy a kertben az eltérő vízigényű és öntözési technikájú területeket felismerjük és szétválasszuk egymástól. Ezt követően a szórófejek elhelyezkedését tervezik meg úgy, hogy fejtől fejig öntözzenek és az öntözési körök legalább 60%-ban fedjék egymást, hiszen a vízmennyiség eloszlása ekkor lesz a legmegfelelőbb. A szórófejek szórási sugarát is meg kell határozni, mely azért szükséges, mert nagyobb területeken rotoros szórófej, kisebb területeken pedig spray típusú szórófej használandó. Amikor a kert teljes egésze le van fedve az öntözési körívekkel, összekötik a szórófejeket és odavezetik őket a mágnesszelepekhez. Erre azért van szükség, mert a rendelkezésünkre álló víznyomás nem tudja működtetni az összes szórófejet egyszerre, illetve a szórófejek vízkijuttatása nem egyforma. Egy mágnes szelepre mindig azonos típusú szórófejek kerülnek.

Vízforrás meghatározása
A vízforrásból nyerhető tiszta öntözővíz üzemi nyomása és mennyisége is kulcsfontosságú adat az automata öntözőrendszer telepítésénél. Ez lesz az az adat, amivel számolni fog a szakember akkor, amikor a zónákra rátervezi az öntöző elemeket. A vízforrások közül a leggyakrabban a hálózati víz, majd a kútból nyert víz szokott felhasználásra kerülni. Ritkán azonban előfordul, hogy ciszternából (esővízgyűjtő), még ritkábban pedig, hogy valamilyen természetes vízforrásból kell megoldani a vízvételt. A mérésre két módszer létezik, professzionális karakterisztika mérő műszer vagy akár házilag egy nyomásmérő óra és egy csap segítségével is meglehet mérni a kívánt adatokat. Az öntözőrendszereket sokkal gazdaságosabb kútról üzemeltetni és szerencsésebb helyzetben vannak azok, akik a kertjükben rendelkeznek ásott vagy fúrt kúttal. A szivattyús rendszerek esetében némileg egyszerűbb a helyzet mint a vezetékes víznél, hiszen a gyártók megadják a termék jelleggörbéjét, így könnyedén kiszámolhatóak a megfelelő munkapontok.

Beépítés

Az öntözőrendszert nem csak teljes újrafüvesítés esetén lehet telepíteni, hanem meglévő jó minőségű pázsit esetén is megoldható. A kiépítés természetesen földmunkával is jár, erre mindenképpen készüljünk fel, azonban a végeredmény megéri a pár napos kellemetlenséget. Alapvetően az határozza meg a telepítés technikáját, hogy az adott kert milyen készenléti állapotban van. Másképpen kell hozzálátni akkor, ha a kert már évek óta elkészült, de még akkor is, ha egy éppen elkészült kertbe kell telepíteni utólagosan. A vízforrástól a mágnesszelepekig egy nagyobb keresztmetszetű csővel juttatják el a vizet.

Az esőérzékelőt olyan helyre helyezik el a szakemberek, ahol ki van téve csapadéknak, de nem éri az öntözőrendszer által kibocsátott víz. Az öntözőrendszerek rendkívül víztakarékosak, így nagyon pontosan be lehet állítani a felhasznált víz mennyiségét, vagyis vízpazarlás nélkül gazdaságosan fel lehet használni az öntözővizet. Viszonylag karbantartás mentes rendszerről van szó, a fagyok beköszönte előtt ne felejtsük el vízteleníteni a rendszert és ezt követően az első használat előtt a szórófejeket szilikonnal befújni.

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.