Cikkek

Fólia alatt

2020.07.02 08:00

Akik 3-4 héttel korábban szeretnének friss, saját termesztésű zöldséget, azoknak célszerű beszereznie egy fóliaalagutat vagy egy fóliasátrat. Az üvegházakkal ellentétben a fólia a növények számára felhasználható fény sokkal nagyobb tartományát engedi át, illetve nem elhanyagolható, hogy sokkal kevesebbe is kerül. Ha megfelelő módon óvjuk, akár évekig is használhatjuk. Jelenlegi cikkünk a fóliasátrakkal és fóliaalagutakkal kapcsolatban nyújt részletes információt. Ismerje meg ezen rendszerek előnyeit és telepítésük fontosabb lépésit.

A fólia előnyei

A fóliasátrak és fóliaalagutak nagyon népszerűek a hobby kertészek számára könnyű telepítésük és az üvegházakkal szembeni kedvező áruk miatt. A fólia alatt a levegő és a talaj erősebben felmelegszik, melynek köszönhetően erős páraképződés indul be a szerkezet belsejében. A pára éjszaka a fólia belső felületén lecsapódik, gátolva a hőveszteséget. Használatukkal a szabadföldi termeléssel szemben a szezont meg tudjuk nyújtani kb. 1-1 hónappal. A téli időszakban a mediterrán cserepes növényeink részére is alkalmas.

Fóliasátor vagy fóliaalagút?

A legfontosabb azt eldöntenünk, hogy melyik típust válasszuk. Mérlegeljük, hogy mennyi hely áll rendelkezésünkre a kertben, illetve mekkora az erre szánt anyagi ráfordításunk és konkrétan mit szeretnénk nevelni. A fóliasátrak helyigénye nagyobb, illetve a telepítése is komolyabb energiát igényel a szerkezete végett. A fóliasátrak akár készen is kaphatók különböző méretben és különböző minőségű fóliával. Előnyük, hogy nappal lassabban hevülnek föl, és hűlnek le este, így tovább tart az éjszaka folyamán felhalmozódott szén-dioxid. Minél nagyobb a sátor, annál kisebb a szabályozandó paraméterek ingadozása. A fólia alagutak ezzel szemben kis helyigényűek, akár egy magaságyás tetejére is tudjuk telepíteni. A szerkezetük felépítéséhez sincs szükség segítségre, egyedül is elvégezhetjük. Mivel alacsonyabbak, mint a fóliasátrak, könnyebben felmelegednek, így ezekhez a típusokhoz két fajta fóliát kapunk. Van egy hagyományos fólia, melyet a hidegebb időben ajánlanak használni, illetve kapunk még hozzá egy lyukacsos fóliát, mely lyukakon a meleg levegő a forró napokon tud távozni. 


A fóliaalagút alkalmas saláta, különféle leveles zöldségek nevelésére, a fóliasátorban a méretéből adódóan pedig ezeken felül a magasra növő zöldségek számára is alkalmas.

Milyen legyen a fólia?

Fóliából is számos fajta kapható, melyek vastagságban, minőségben, UV állóságban eltérnek. A fóliák között az időtállóság szempontjából is tudunk választani egészen a 6 hónapos időtállóságtól a 3 évesig találunk kínálatot a szaküzletekben. A kisebb időtállóságú fóliák olcsóbbak, viszont gyakrabban kell cserélnünk. A több éves időtállóságúak értelemszerűen drágábbak, ritkábban szorulnak fóliacserére, viszont vegyük figyelembe, hogy a fólia fényáteresztő képessége évről évre romlik, mely csökkenti a növények hozamát is.

Telepítés

A megfelelő terület kiválasztása nagyon fontos a fóliasátrak és fóliaalagutak esetén egyaránt. Nem mindegy, hogy milyen a tájolása. A legoptimálisabba a kelet-nyugati tájolás. Ha több fóliasátrat építenénk egymás mellé az árnyékolás elkerülése végett észak-déli tengely javasolt. A fóliaalagutaknál a magasságuk miatt annyira nem jellemző az árnyékolás, így azokat nyugodtan telepíthetjük akár egymás mellé is kelet-nyugat irányban. A fóliás építményeknél a szél jelenti a legnagyobb romboló erőt, így ha módunkban áll választani, szélcsendesebb területet jelöljünk ki. A terület előkészítése során vízszintes földfelületet alakítsunk ki, mely az öntözés szempontjából mérvadó. Jelöljük ki a területet és lazítsuk fel a földet. A talaj fertőtlenítését se hagyjuk ki. Amennyiben nem készen vásároltuk a szerkezetet, hanem mi magunk készítettük ügyeljünk arra, hogy ha fémvázzal dolgoztunk vonjuk be rossz hővezető anyaggal. Erre azért van szükség, mivel a fém könnyen felhevül és tönkreteheti a fóliát. A rudakat a földbe merőlegesen szúrjuk, és minden egyes elem legyen párhuzamos, mely a szerkezet stabilitás szempontjából fontos. A fóliasátraknál a fólia felrakása több emberes feladat, de a fóliaalagutaknál akár egyedül is elvégezhető. Ügyeljünk még arra, hogy a fólia mindenhol feszes legyen és könnyedén meg tudjuk oldani a szellőztetését is. A szellőztetésre fontos odafigyelnünk, mert szellőztetés nélkül a nagy melegben kiéghet a termés, hidegben történő szellőztetéskor pedig lefagyhat. Így nagyfokú odafigyelést igényel.

Látogasson el a webáruházba és válassza ki azokat az eszközöket, melyekre szüksége van.

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.