Cikkek

A locsolás szabályai

2021.06.07 16:47

A locsolásnak/öntözésnek is vannak olyan kimondott és kimondatlan szabályai melyeket érdemes betartanunk akkor, ha gyönyörű zöld gyepet vagy bőtermő veteményest, gyümölcsöst szeretnénk. Ne bízzuk a vízmennyiséget az időjárásra, hanem tegyünk azért, hogy nyáron is a tikkasztó melegben elegendő nedvességet és tápanyagot kapjanak növényeink. Cikkünk összegyűjti a legfontosabb tanácsokat, tudnivalókat hogyan, mikor és mennyit érdemes locsolni.

Vízmennyiség
Ha szeretnénk, hogy a talaj tovább tartsa a vizet, akkor nagyobb mennyiségre lesz szükségünk. Nem elég a felső 1-2 cm-es réteget megnedvesíteni, mert főleg a nyári melegben hamar kiszárad és az a kevés víz is gyorsan elpárolog a földből. Locsolásnál vegyük ezt figyelembe és a veteményesünk, gyepünk vagy a fáink bőségesen lássuk el nyáron is vízzel. Az öntözéshez használjunk tiszta vizet mely közömbös kémhatású. A viz lehet vezetékes víz, kútból vagy esetleg folyó- vagy állóvízből nyert. A forrásvizeket kerüljük, mivel sok ásványi anyagot tartalmaznak, melyek nem alkalmasak a kerti növények locsolásához. Tökéletes a tartályba gyűjtött esővíz is, így mindenképp esőzéskor próbáljunk minél több mennyiséget gyűjteni.

Időzítés
Gyakori kérdésként merül fel, hogy pontosan mikor érdemes öntözni? Reggel, este vagy napközben? A hajnali, kora reggeli öntözés a legideálisabb. Ebben az időszakban történő öntözés esetén nagyobb eséllyel előzhetjük meg a gombás fertőzések kialakulását. Kerüljük a napközbeni locsolást, mivel a meleg miatt a kilocsolt víz mennyiségének nagy része elpárolog, így nem is nedvesíti kellőképpen a talajt.

Gyakoriság
A locsolás gyakorisága függ a növény típusától. Vannak olyan növények melyek a napi öntözést igénylik, de olyanok is, melyeket ritkábban, de mondjuk nagyobb mennyiségű vízzel kell locsolni. A veteményest és a virágos ágyásokat naponta öntözzük, de pl. a sziklakertben található pozsgás növények ritkább locsolást igényelnek. A gyepet érdemes
néhány naponta - időjárástól függően – öntözni, de az öntözések alkalmával nagyobb mennyiségű vizet juttassunk ki. Így a talaj mélyebb rétegeiben is leszivárog a víz, ezzel a nagyobb gyökérzet kialakítására sarkallva a gyepünket. A növények esetében ügyeljünk arra, hogy a vizet ne a leveles hajtásokra locsoljuk, hanem a gyökérzethez a legközelebb, hogy megkönnyítsük a vízfelvételét, valamit csökkentsük a gombás fertőzések kialakulásának esélyét. Arról nem is beszélve, hogy a levélen maradó vízcseppek akár perzselést is okozhatnak a növénynek a nagy melegben.

Locsolási mód
Nagyon sokfajtaképpen öntözhetünk. Kannával, locsolótömlővel, öntözőrendszerrel, esőztetővel, csepegtetővel…. A felhasznált víz mennyiségét leginkább az öntözőrendszerrel tudjuk kontrollálni, ez a legkényelmesebb ugyanakkor a legdrágább verzió is. Telepítése komoly tervezést és szakszerű kivitelezést igényel viszont cserébe mentesülünk az időigényes locsolástól. Az esőztető öntözés nagyon praktikus csupán egy locsolótömlőhöz szükséges csatlakoztatni az esőztető fejet. Természetes esőzést imitál, és szinte bárhova helyezhetjük. Válasszunk a locsolni kívánt terület nagyságának megfelelő méretet a víztakarékos locsolás érdekében. A kézi locsolás klasszikus eszköze a locsolókanna és a slag. Az utóbbit alkalmazhatjuk a gyepre és a virágokra is. Előkertekben vagy ágyásokban, sziklakertben optimális megoldás lehet a csepegtető rendszer, mivel ezáltal a nedvesség folyamatosan adagolva van a növények részére. Könnyen, akár házilag is kivitelezhető, kiépíthető, komolyabb szakértelem nem szükséges hozzá.

Webáruházunk kínálatában minden típusú öntözéshez megtalálja a megfelelő eszközt. Kattintson az alábbi linkre és válassza ki a kertének legmegfelelőbbet!
Vízkezelés

Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.