A fúráshoz nagyon sokféle eszköz és kiegészítő elérhető, így első körben érdemes végiggondolni, hogy milyen célból és milyen lyukat szeretnénk fúrni.
Puhább fához vagy gipszfalakhoz megfelelőek az akkumulátoros fúrógépek is, de keményebb felületekhez, mint a keményfa, fém használjunk hálózatról működőt. Tégla vagy beton esetén pedig az ütvefúrógépek a javasoltak.
Akkumulátoros fúrógépek
Az akkumulátoros fúrógépek, ahogy az elnevezésükből is kiderül akkumulátorral rendelkeznek, melyek hálózatról tölthetők fel, így mobilisan bármilyen helyszínen tudunk velük dolgozni. Teljesítményük kisebb, mint a hálózatról működtethető fúrógépekének, így puhább felületekre érdemes használni.
Használat: kezünkkel fogjuk le a tokmányt, helyezzük a fúrófejet a fúrófejrögzítő nyílásba, majd indítsuk el a fúrógépet. A működtetéssel a fúrófejrögzítő befogadó nyílása automatikusan rázáródik a fúrószálra, melyet követően a fúrót már használhatjuk is.
Hálózatról működő fúrógépek
A hálózatról működő fúrógépek között megkülönböztethetünk több típust, a fúrandó felületünk keménységének megfelelően. Fához és fémhez a hagyományos fúrógépek ajánlottak, viszont a tégla és beton falakhoz már ütvefúrógépeket használjunk. Az ütvefúrók általában kettő vagy három funkcióra kapcsolhatók. Fúrás, ütvefúrás és gyakran vésés funkcióval is el vannak látva. Ezen típusú gépek hátránya közé sorolható, hogy használatukkor hálózatnak mindíg lennie kell a közelben, viszont ennek köszönhetően nagyobb teljesítményre is képesek.
Használat: a fúrófej behelyezése a akkkumulátoros fúróéval megegyező azzal a különbséggel, hogy a rögzítéshez úgynevezett tokmánykulcsot szükséges használni.
Fúrófejek
A fúrófejek dobozán általában feltüntetik, hogy milyen anyag kifúrásához alkalmas, illetve mekkora a fúrófej átmérője. Ez a szám mutatja, hogy mekkora lesz majd a lyuk, melyet fúrunk. Fához gyártanak speciális fúróhegyeket, melyeknél a fúróspirál kis tűhegyben végződik, mely a pontos fúráson kívül abban segít, hogy a fúrás kezdetén a fúró ne csússzon meg a fán. Fához széles lyukak fúrásához alkalmas fúrófejet is lehet kapni, akár 20-30 mm átmérővel, illetve 50-60 mm fúráshoz is léteznek úgynevezett fenékfúró fejek. Ezekhez már erősebb, hálózatról működő gépek használata javasolt.
Fúrás menete
Minden fúrandó lyukat pontosan mérjünk ki és jelöljük be. Egy szöggel előmélyíthetjük a jelölésünket, így a fúrófej biztos, hogy nem fog megcsúszni a fúrás kezdetekor a felületen. Ha kiválasztottuk a megfelelő típusú fúrót és a fúróhegyet kezdhetjük is a munkát. Figyeljünk arra, hogy a fúróhegy merőleges legyen a felületre. A fúrót határozott és erős mozdulattal nyomjuk a fúrandó felületre és elindításkor figyeljünk arra, hogy ne csússzon meg a fúrófej. Kép vagy polc rögzítéséhez a kifúrt lyukba kapalács segítségével helyezzünk műanyag tiplit, majd csavarjuk bele a csavart. A fúrószár vastagságát a tipli átmérőjéhez válasszuk és a fúrt lyuk mélységét is a tipli hosszához igazítsuk.
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.