Cikkek

Beltéri falfestés

2020.01.15 09:33

Előbb-utóbb mindenkinél eljön az a pillanat, hogy úgy dönt felfrissíti valamely helyiségének falszínét. A festéshez nem feltétlenül szükséges szakembert hívni, de nem árt ha néhány dologgal tisztában vagyunk mielőtt nekikezdünk a munkának. Cikkünkben minden fontosabb lépést bemutatunk, kezdve az előkészületekkel egészen a festék kiválasztásáig és a megfelelő felviteléig.

Helyiség előkészítése

A festésnél nagyon lényeges lépés a fal és a helyiség megfelelő előkészítése. Első lépésként a festeni kívánt falfelületeket tegyük szabaddá annyira, hogy kényelmesen hozzá tudjunk férni. A bútorokat elég, ha a szoba közepére toljuk, de kisebb szobák esetén a legjobb, ha a nagyobb darabokat a festés idejére kipakoljuk. Bútoraink védelme érdekében takarófóliákat szerezzünk be, így biztos, hogy semmink se lesz festékes. Szereljük le a falról a konnektorokat, lámpákat, polcokat és egyéb olyan dolgokat melyek útban lehetnek számunkra. Lámpák, konnektorok leszerelése előtt az áramtalanítást ne felejtsük, illetve ha idegen tőlünk a feladat kérjünk segítséget a baleset elkerülése érdekében. Az olyan fix részeknél mint pl.: karnis, díszléc, csőkiállás stb. melyeket nem szeretnénk lefesteni használjunk maszkoló szalagot. A padló védelmére is gondoljunk, maszkolószalag segítségével a szegélyléchez vagy a padló széléhez rögzítsük a takarófóliát, mely a lecsöppenő festéktől megóvja a felületet. Padlószőnyeg esetén papír vagy kartonréteg is javasolt, mivel a kő vagy laminált padlóról könnyedén feltisztítható viszont a festék a szőnyegből nem fog kijönni soha. Így inkább menjünk biztosra egy réteg papírt fektessünk le, majd fóliával tegyük vízzáróvá. A célnak bármely feldarabolt kartondoboz megfelel, vagy ha nem áll rendelkezésünkre vásárolhatunk kimondottan erre a célra gurigában árult hullámkartont is a szakboltokban.

Falfelület előkészítése

A helyiség előkészítése után a falfelület megfelelő felkészítése következik. Spakli segítségével távolítsuk el a falfelületre ragasztott díszeket, matricákat. Ha a falon sérülések nyomait látjuk esetleg kisebb mélyedéseket vagy lyukakat, akkor festés előtt ezeket mindenféleképpen ki kell javítanunk. Ezen részek javítására glettre lesz szükségünk. Különböző kiszerelésű glettek kaphatók a szakboltokban mérjük fel a hibákat, és ez alapján válasszuk ki a mennyiséget. Minimális hibajavításra már előre bekevert tubusos glett is kapható, így a keverési aránnyal se kell bajlódnunk. A glettet szintén spakli segítségével vigyük fel egy vékony rétegben a javítandó felületre, töltsük ki vele a hibát és simítsuk simára. A glett hamar szárad, így körülbelül mire a javítás végére érünk el is kezdhetjük a csiszolását. A glettelt felülethez egy puha csiszolóvásznat válasszunk hiszen csak a kisebb egyenletlenségeket szeretnénk lecsiszolni és egy sima falfelületet kapni. Csiszolás után a fal portalanítását se felejtsük el, hiszen koszos, poros felületre nem fog tapani a festék.

Festék kiválasztása

Attól függően, hogy milyen felületre festünk nem mindegy, hogy milyen festéket vásárlunk. A már meglévő szín festéséhez válasszunk olyan festéket mely egy rétegben fed. Ettől függetlenül ezt is két rétegben célszerű felvinni a kívánt szín elérése érdekében, de így elkerülhető az, hogy a meglévő színt először fehérrel kelljen lefestenünk. A festést mindíg fölülről kezdjük és lefelé haladunk. Falfelületek festéséhez rövid szőrű henger javasolt, mivel ennek köszönhetően a falon a festék sokkal egyenletesebben fog elterülni. Ecsetet csak az olyan részekhez használjunk, melyekhez hengerrel nem tudunk hozzáférni. Az ecsettel festett rész csíkos hatású lesz, így javasolt egy kis szivaccsal apró lágy mozdulatokkal elegyenletgetni a felületet. Az első réteget hagyjuk száradni néhány órát és csak ezt követően vigyük fel a következőt.

Festés után

A maszkolószalagok levételére figyeljünk, ha van rá mód még a festék teljes megszáradása előtt távolítsuk el. Erre azért van szükség, mivel a maszolószalag nagyon oda tud ragadni a felületre és utána nagy bosszuságot okoz a számunkra. Ezek okán nem célszerű a szalagot teljesen a felülethez simítani, csak annyira, hogy megragadjon.

Tipp

Festetlen falfelületek esetében célszerű alapozó réteget felvinni a festés előtt, mivel ez meggátolja, hogy a fal sok festéket magába szívjon és így jóval kevesebb mennyiségre lesz szükségünk.

Áruházunkban minden festéssel kapcsolatos eszközt megtalál! Jöjjön, nézzen körül és válassza ki amire szüksége van: ESZKÖZÖK FESTÉSHEZ

A festéshez jó munkát kívánunk!

 

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.