Cikkek

Bio növényvédelem

2020.06.10 07:00

A növényvédelem sokak számára egyenlő a különböző méreganyagok kipermetezésével. Ez a tevékenység ettől sokrétűbb, és a legfontosabb, hogy környezetbarát módon is végezhető. Kertünket egy ökológiai rendszerként kell értelmeznünk és ha ez működőképes, szinte nincs is szükség beavatkozásra, mert a megtelepedett kártevőket kordában tudják tartani a hasznos szervezetek. A vegyszerek hatásosak lehetnek ugyan a kártevők és kórokozók ellen, de számtalan hasznos élőlény pusztulását is okozhatják és ellehetetlenítik a kert ökológiai egyensúlyának kialakulását. Cikkünk segítséget próbál nyújtani a megfelelő egyensúly kialakításához. A legfontosabb tényezők fontosságát szeretnénk ismertetni és felhívni a figyelmet a vegyszermentes termesztés fontosságára.

Komposzt

A bio növényvédelem egyik legalapvetőbb feltétele, hogy egészséges körülmények között nőjenek a növényeink, melynek az a feltétele, hogy egészséges talajban tudjuk őket termeszteni. Az egészséges talajt pedig úgy érhetjük el, hogy nem trágyázzuk, nem mérgezzük különböző vegyszerekkel, gyomirtó szerekkel és növényvédő szerekkel, hanem a lehető legtermészetesebb módon igyekszünk eljárni. Az élő talajnak a biztosítása úgy lehetséges, ha nem műtrágyával pótoljuk a tápanyagokat, hanem élővé tesszük a talajt és ezt az élővé tételt a legegyszerűbben komposzt használatával vagy szerves trágyák alkalmazásával tehetjük. A komposztálás a szerves anyagok újrahasznosítását jelenti a kertünkben. A fű nyesedék ami a kertben keletkezik vagy a zöldséges kertben a fölösleges zöld részek nyugodtan beletehetők a komposztálóba. A gyomlálás során kiszedett gyomnövények szintén gazdagíthatják a komposztot. Vannak gyomnövénynek titulált növények amik kifejezetten jó hatásúak lehetnek a komposztra, pl.: cickafark, csalán, nadálytő, macskagyökér. A teának a filtere, kávézacc, tojáshéj vagy a tojástartó szintén belekerülhet a komposztba.

Megfelelő talaj

Az egészséges talaj humuszban és tápanyagokban gazdag olyan morzsás szerkezetű, ami biztosítja a növények gyökerei számára a megfelelő mennyiségű oxigént és a hosszan tartó nedvességet. A talajnak sötét színűnek kell lennie, mely különösen tavasszal fontos. A sötét szín miatt a komposzttal vagy trágyával dúsított talaj hamarabb felmelegszik, melynek következtében a magok sokkal korábban ki tudnak kelni mint egy világos színű talajban, hiszen az hidegebb marad. Az egészséges talajban hihetetlen sok élőlény életteret talál magának. Ezek az élőlények nem csak a talajba került szerves anyagok lebontását végzik, hanem védőanyagokat termelnek a növények számára, amelyek segítségével meggyógyíthatóak a beteg növények illetve a talajlakó gombákkal fertőzött növények is. A talajra nagyon jó hatással van a mulcsozás, mely segítségével megőrizhetjük a talaj nedvességtartalmát, gazdagíthatjuk a szerves anyag tartalmát, és olyan környezetet tudunk biztosítani a növények számára ami a fejlődésüket elősegíti. A bőséges mulcsozással a talaj kiszáradását gátolhatjuk vagy késleltethetjük, illetve a gyomnövények is kevésbé fognak megjelenni.

Locsolás

A növények számára is nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű vízhez juthassanak hozzá, melyhez öntöznünk kell. Öntöző víznek ne a csapvizet használjuk, egyrészt nem gazdaságos, másrészt pedig a csapvíz nem annyira egészséges a növények számára mint a felfogott esővíz. Ha locsolunk, akkor mindenképpen arra figyeljünk, hogy ne a leveleket öntözzük, hanem a talajra juttassuk a nedvességet. Ha lehet ne esőztetve öntözzünk, inkább használjuk az öntözés leggazdaságosabb módját, a csöpögtető öntözést.

Társítások

Minél jobban éri a fény és járja át a levegő a növénysorokat, annál kevésbé tudnak elhatalmasodni a gombafertőzések. Ha az azonos fajok egyedeit védő társnövényekkel vegyesen ültetjük a sorokba, akkor a főnövények elég messze kerülnek egymástól, így az átfertőzés veszélye is kisebb lesz és élvezhetik a társnövények védő hatását.

Vannak olyan növények, melyek más növények fejlődését elősegítik, az íz anyagot fokozzák vagy esetleg riasztó hatással vannak különböző kártevőkre. De olyanok is vannak, melyek a kórokozókat űzik el a környezetből, és ennek megfelelően érdemes társítani, párosítani a különböző növényeket. A paradicsomot a zellerrel, az uborkát kaporral vagy babbal, borsikafüvet szintén babbal. További társnövények pl.: a káposztafélék és a paradicsom, a tökfélék és a cékla vagy a hagyma és a sárgarépa.

Permetezés növényi levekkel

Ha fontos, hogy a kertünket vegyszermentesen védjük, bátran használjunk növényi főzeteket és leveket, amelyek óvják növényeinket a kártevőktől. A fokhagymalé vagy a zsurlólé nagyon nagy segítséget jelent a gombafertőzések megelőzésében. A gilisztaűző varádics hidegvizes kivonata kiválóan alkalmas a lisztharmatos betegségek kezelésére, illetve különböző kártevők riasztására. A feketebodza hajtásából készült teát kiválóan lehet alkalmazni a káposztalepke riasztására. A torma leveléből készült főzettel szintén különböző baktériumos és gombás betegségek ellen védekezhetünk.

Vetésforgó

Ha évekig ugyan arra a helyre ugyan azokat a növényeket vetjük, tápanyaghiány lép fel és elszaporodnak a fajspecifikus kártevők. Ugyan arra a területre tehát csak több év  elteltével ültessük vissza ugyan azt a fajt. A kerti növények időben egymást követő sorrendje a vetésforgó, alkalmazásával megelőzhető a talajuntság, elkerülhető, hogy egyes kártevők tömegesen felszaporodjanak, mert egy adott helyen csak több év múlva terem ugyan az a növény. A kertekbe ültetett haszonnövények legkorábbi visszakerülési ideje általában 4 év. Ez azt jelenti, hogy minimálisan 4 évig ne ültessünk ugyan arra a helyre azonos vagy rokon növényt.

Állati segítőink

A védekező munka során nagyon sok természetes segítőtársat is bevonzhatunk kertünkbe, ha megfelelő feltételeket tudunk számukra biztosítani és ennek következtében a munkánkat csökkenthetjük. Ha fátyolkák, fülbemászók vagy katicabogarak megfelelő élőhelyre leltek kertünkben, akkor biztosak lehetünk abban, hogy minimális lesz a levéltetű kártétel, hiszen a levéltetvekkel táplálkoznak és elég nagy számban pusztítják őket. Nem szabad megfeledkeznünk a madarakról se, akik szintén a kártevő állatkákat pusztítják. De ugyan csak hasznosak lehetnek a békák, akik a csigák összegyűjtésében játszhatnak jelentős szerepet vagy a gyíkok, siklók, sünök, vakondok is szintén segítőtársaink lehetnek ebben a munkában.

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.