Cikkek

Gyomirtás a kertben

2021.05.10 08:00

Akinek van kertje az tudja, nagyon nehéz a gyomokat kiirtani és nagyon sok munka szükséges egy gyommentes kert fenntartásához. Cikkünk a teljesség igénye nélkül bemutatjuk a legnépszerűbb módszereket és adunk pár tippet a vegyszermentes gyomirtáshoz is.

Megelőzés
A gyommentes kert titka, hogy egyszerűen nem adunk a gyomoknak lehetőséget arra, hogy fejlődjenek. Ennek érdekében a növények ültetésekor mindenképpen alkalmazzuk a sűrűbb ültetést, ne maradjanak kopasz földfoltok, így a gyomoknak se adunk teret a növekedésre. Az ültetés előtt nagyon alaposan tisztítsuk meg a földet, ne maradjon benne gyommaradvány és gyökér se, hiszen vannak olyan gyomok, melyek egészen apró darabból is újra tudnak fejlődni. A megtisztított talajra érdemes geotextiliát teríteni majd mulcsot vagy apró kavicsot szórni, melyek által biztosítjuk a gyomok elfojtását. Mivel bármely növény, a gyomnövény is napfényt igényel a növekedéséhez, így ha lefedjük a kerti növények körül levő földet a gyomnövények nem jutnak napfényhez és így fejlődni sem tudnak.

Kapálás, kézi gyomlálás
Ha úgy alakult, hogy kinőtt a gyom se essünk kétségbe, számos mód létezik az elpusztításukra. Az egyik régi, de meglehetősen hatékony módszer a kapálás. Igaz elég fárasztó, és időigényes, viszont vegyszermentes és kétségtelenül hatékony. A kapálást akkor érdemes végezni, amikor a gyom még kicsi, mivel ha már nagyra van nőve a termesztett növényeinktől is képes elvenni a tápanyagot. Száraz, meleg napra időzítsük a kapálást, hogy a kikapált gyomok gyökerei kiszáradhassanak, és biztosan elpusztulhassanak. A nehezen hozzáférhető helyeken, pl.: kerítés tövében vagy sövények körül sajnos a kézi gyomlálás a leghatékonyabb. A gyom szárát erősen megrántva a talajból az egész gyökérzetet ki tudjuk húzni, így a földben nem marad olyan rész mely ismét kinőhet. Kézi gyomlálásnál mindenképpen viseljünk kesztyűt, hiszen vannak szúrós gyomok melyek megsérthetik kezünket, illetve a nedvüktől különböző irritáció is előfordulhat.

Kémiai gyomirtás
Talán az ecetes gyomírtás a legnépszerűbb házi gyomírtószer. Használata nagyon egyszerű, csupán egy permetezőre vagy spriccolóra van szükségünk. A hígítás nélküli 20%-os ecetet beleöntjük és a gyomos területet befújjuk vele. 2-3 nap elteltével a gyomnövények ki fognak égni, és egyszerűen el tudjuk őket távolítani. Ha nagyon sűrű a gyomállományunk az ecethez adhatunk konyhasót is, mely által még erősebb gyomírtószert hozhatunk létre. Arra figyeljünk, hogy csak a gyomot érje a permet, hiszen ha a konyhakertünk növényeire vagy virágra, fára permetezzük akkor számukra is ártalmas lesz és a kipusztulásukhoz vezethet. Számos gyomírtó szer kapható szaküzletekben melyekre külön-külön nem térünk ki, ha lehet Ön is kerülje a vegyszerek alkalmazását főleg a konyhakertben, hiszen a fentebb említett házi módszer ugyan úgy hatásos lehet.

Gyommentes gyep
A gyommentes gyepért is ugyan úgy tennünk kell, azzal a különbséggel, hogy néhány ismétlődő karbantartási módszerrel meg tudjuk előzni a gyomosodást és gyönyörködhetünk az egészséges és gyomnövényektől mentes gyepünkben. Öt lépést kell követnünk ahhoz, hogy a gyomok ne üssék fel fejük a füvünkben. Ha még a füvesítés előtt állunk a talajt mindenképp kezeljük megfelelő gyomírtó szerrel mely által elejét vehetjük a nem kívánt növények kihajtásának, illetve ellenőrzött fűmagot vásároljunk, mely mentes az idegen gyom magvaktól. A már meglévő gyepen az alábbi lépéseket alkalmazzuk: rendszeres fűnyírás, műtrágyázás, gyepszellőztetés, öntözés, gyomírtás. Ha megfelelően karbantartjuk a gyepet, rendszeresen nyírjuk a füvet akkor olyan erős és összefüggő gyepszőnyeget kapunk mely fűszálai között a gyom egyáltalán nem, vagy csak nagyon elvétve fog kinőni. A gyep megfelelő karbantartásához megtalálja webáruházunkban a SUBSTRAL és a WOLF gyártók magas minőségű termékeit.

 

Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.