Cikkek

Házi vízművek

2020.04.11 08:00

A tudatos vásárlók, fogyasztók egyik álma: önellátás minél magasabb fokon. Ehhez nyújt segítséget a házi vízellátó rendszer kiépítése, melynek nélkülözhetetlen tartozéka a házi vízmű, azaz a hidrofor. Cikkünkben bemutatjuk ezen rendszer működését, használatát, valamint az élettartamának a meghosszabbítására is adunk tanácsokat.

Mire alkalmazzuk?

Csőkutak, hagyományos ásott kutakból locsolásra, öntözőrendszerek működtetésére vagy akár, ha olyan tisztaságú a víz vagy megfelelő a szűrű akár lakások vízellátására is alkalmas. Sokszor pl. nyaralók esetén ezek jelentik az egyetlen megoldást a folyamatos, kényelmes vízvételezésre. A házi vízmű alkalmazása költséghatékony, mivel a nyomáskapcsolónak köszönhetően nem csak vizet, hanem villamos energiát is meg lehet takarítani vele.

Működés

Minden házi vízmű három alapvető egységből épül fel, amelyek a szivattyú, a nyomáskapcsoló és a hidrofor tartály. A szivattyú értelemszerűen a víz szállításáért felel, működését a nyomáskapcsoló irányítja. A hidrofor tartály feladata némileg érdekesebb ennél, mivel folyadékot tárol, amely képes megfelelő nyomást biztosítani, ha csak kis mennyiségű vízre van szükségünk. Ez azért hasznos, mert így nincs szükség a szivattyú folytonos ki-bekapcsolására, ami növeli a berendezés élettartamát, ráadásul energiát is megtakarít. A tartályban van egy felfújható gumi ballon, amiben 1,3-1,5 bar közötti nyomásnak kell lennie. Ennek az oka, hogy ha a tartályból elkezd fogyni a víz, akkor még egy ideig a szivattyú működése nélkül tartja ezt a nyomást. Amikor 1 bar alá esik a víznyomás, akkor a nyomáskapcsoló bekapcsolja a szivattyút. Ez a szivattyú élettartamát is sokban javítja.

Használat

A házi vízművek szívócsöve nem hiába 4-5 méteresek, ugyan is ebben a mélységben működnek ideálisan ezek a szivattyúk. Ekkor adják le a leg megfelelőbben a meghatározott liter/óra teljesítményt a normál csapi víznyomás szintjén. Ennél lejjebb  helyezve fokozatosan, méterenként romlik a teljesítményük, 9,7 méternél pedig már a fizika törvényei szerint meg is szakad a vízoszlop és nem képes vizet felvenni. Ezen a mélységen már nem is érdemes használni, ugyanis rettentő sokat erőlködik a gép, viszont vizet alig tud hozni, melynek következtében az élettartama is jelentősen lerövidül.

Karbantartás

A gépek nagy karbantartást nem igényelnek, de mikor kivesszük a kútból tisztítsuk meg a homoktól, szennyeződéstől és a vasas víztől. Télen helyezzük fagymentes helyre. A szívó oldal elé érdemes egy szűrőt betenni és rendszeresen tisztítani, mely által nem megy direktbe át a homok a szivattyún és így nem károsítja a propellereket és nem ül le a szennyeződés a tartályban.

Mire figyeljünk?

A  felszíni vizeknek vagy a kevésbé mély kutaknak ipari, biológiai szennyezettsége magas egészségügyi kockázatot rejt, így tévhit, hogy elegendő 20-40 méteres kutat fúratni és máris van ingyenes, fogyasztásra alkalmas, tiszta, jó minőségű ivóvizünk. Ezen vízforrások esetén számolni kell az egészségügyi határértéket meghaladó vas, mangán, arzén és bór tartalommal, melyek megállapításához laboratóriumi vizsgálatok szükségesek. További probléma lehet még, hogy ezek a vizek nem állandó összetételűek, minőségük gyakran változik, mely annak köszönhető, hogy ez nem egy elzárt víznyelő réteg és a környezeti feltételek által nagyon könnyen befolyásolható pl. esővíztől vagy a környező mezőgazdasági tevékenységektől is. Növények locsolására, gyep öntözésére, wc öblítésre tökéletesen használhatjuk a kútból nyert vizet, viszont fogyasztását a fentebb említett okokból kifolyólag kerüljük.

Áruházunkban az AL-KO, Gardena és Güde házi vízművek széles választékát megtalálja!

Jöjjön, nézzen körül és válassza ki az Önnek legmegfelelőbb terméket!

AL-KO házi vízművek

Gardena házi vízművek

Güde házi vízművek

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.