Cikkek

Hogyan válasszunk aggregátort?

2020.10.19 10:00

Az aggregátorok alkalmazása olyan helyekre ajánlott, ahol energiaellátás szükséges, de kiépítve villamos hálózat vagy pedig olyan berendezéseket használunk, melyekhez elengedhetetlen a folyamatos áramellátás, és hálózati hiba vagy áramszünet esetén se állhatnak le. Többféle típusú aggregátor elérhető a piacon, cikkünk segít a kiigazodásban, hogy megtalálja a céljának megfelelő típust.

Teljesítmény meghatározása
Az áramfejlesztő kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont, hogy meghatározzuk mennyi készüléket szeretnénk vele egyszerre használni. Nézzük meg a készülékek teljesítményfelvételét és adjuk őket össze. Egy kisebb háztartás energiaigényét már egy 10-14 kW teljesítményű áramfejlesztő fedezni tudja. Figyeljünk arra, hogy a kiszámolt teljesítményfelvételhez képest 20-30%-al többel számoljunk. Valamint, ha vannak olyan fogyasztóink, melyek indításkor nagy indítóáramot vesznek fel ilyenek pl.: a villanymotoros fogyasztók, vagy szünetmentes tápegységek, akkor legalább kettő vagy háromszorosa legyen az áramfejlesztő teljesítménye a fogyasztó teljesítményének. Benzinmotoros fogyasztóknál legalább háromszoros teljesítménnyel számoljunk. Ha kisebb teljesítményű fogyasztókat üzemeltetünk (fűtőtest, lámpák, sütő, főzőlap, hősugárzó), akkor válasszuk a szinkron generátorú áramfejlesztőt. Minden nagyobb teljesítményű fogyasztó esetén aszinkron generátoros áramfejlesztő javasolt. A szinkron generátorú jobban viseli a nagyobb teljesítményű fogyasztók indulását. Az aszinkronos generátoroknál a hirtelen terhelésnövekedés esetén legerjedhetnek. Az aszinkron generátor ára kedvezőbb, bár a fentiek miatt használhatósága kissé korlátozott.

Feszültség szabályozása
Az áramfejlesztők feszültségszabályozása lehet kondenzátoros, kompaund vagy elektronikus. A kondenzátoros áramfejlesztőknél a terhelés változása esetén magasabb feszültségingadozások jöhetnek létre, így villamos szerszámok, építőipari kisgépek, hegesztőgépek üzemeltetésére alkalmasak ezek a típusok. Az áruk kedvező, meghibásodásuk minimális és egyszerű a felépítésük.
A kompaund vagy transzformátoros áramfejlesztők már stabilabb feszültséget biztosítanak viszont gyakori karbantartást igényelnek a szénkefék érintkezése miatt.
Elektronikus feszültségszabályozós aggregátorra akkor van szükségünk, ha az áramfejlesztőről olyan stabil feszültséget igénylő fogyasztót üzemeltetünk mint pl.: számítógép, inverteres hegesztő.

Motor típusa
Normál használat esetén a benzinmotoros típus megfelelő, de ahol nagy igénybevételnek van kitéve illetve ahol folyamatosan használják az áramfejlesztőt, ott a dízel meghajtású ajánlott. A dízel meghajtásúnak magasabb a beszerzési költsége viszont használat alatt idővel megtérül. A dízelnél nagyobb a nyomaték, így szünetmentes tápegységeknél kifejezetten ajánlott. Nem javasolt túl kis terheléssel üzemeltetni a dízelmotoros áramfejlesztőt, mivel a meghatározott teljesítmény 30% alatti tartós használat esetén jelentős olajfogyasztás léphet fel, mely a kipufogórendszer elolajosodását eredményezi.

Webáruházunk kínálatában nagy választékban különböző típusú aggregátorok közül tud válogatni. Kattintson a linkre, és válassza ki az Önnek legmegfelelőbb eszközt.

AGGREGÁTOROK

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.