Cikkek

Kártevők a kertben

2021.07.12 15:55

A kertészkedés, ha örömünket leljük benne az egyik legkellemesebb időtöltés. Kiváltképp, ha vannak sikerélményeink és valóban sikerül azokat a zöldségeket, fűszereket, gyümölcsöket termeszteni melyeket elképzeltünk. Nagy bosszúságot okozhatnak számunkra a kártevők, melyek megdézsmálják vagy elpusztítják a veteményesünk. Ezek a kártevők sajnos a legtöbb kertben megtalálhatók. Cikkünk bemutatja a kertünkben leggyakrabban előforduló kártevőket. Lesz szó a megelőzésről és arról is, hogy mit tehetünk ha már észleltük egy-egy kártevőnek a jelenlétét.

Legjobb módszer
A leggondosabb kertben is időnként megjelenhetnek a kártevők, így a legjobb módszer ha még az észlelésük előtt elkezdünk védekezni ellenük. Megelőzés gyanánt alkalmazhatunk emeltágyást, mely által a zöldségeket/növényeket tudjuk külön-külön kezelni, és a kártevők se tudnak olyan gyorsan átvándorolni egyikről a másikra. A leghatásosabb módszer, ha a növények köré ültetünk olyan típusú növényt mely megakadályozza illatával a kártevők megjelenését. Ilyen növények pl.: levendula, büdöske, fokhagyma, metélőhagyma, vöröshagyma. Ha már észleltük valamely kártevőnek a jelenlétét rögtön cselekedjünk, hiszen nagyon gyorsan átterjedhetnek a többi növényre is. Ha a veteményesünket, gyümölcsfánkat, vagy valamely fogyasztásra szánt növényünket támadta meg a kártevő mindenféleképpen bio rovarírtószert válasszunk, mivel vegyszerek alkalmazásával egészségünket károsíthatjuk.

Leggyakoribb kártevők
Levéltetű: A legelterjedtebb kártevő, szabad szemmel alig látható, kb. 3 mm átmérőjű rovarok. A növények nedveivel táplálkoznak és a levelek elszíneződését és hervadását okozzák. Általában tömegesen fordulnak elő, és így könnyebb is észrevenni őket. Színük általában zöld, de előfordulhatnak fekete vagy sárga színben is. A katicabogarak előszeretettel fogyasztják ezeket a kártevőket, így ha katicabogarat látunk a kertünkbe örüljünk neki, hiszen akkor kevésbé valószínű a levéltetű elszaporodása. Ha esetleg nincs katicánk és már tömegesen megjelentek a levéltetvek első lépésként próbáljuk őket eltávolítani a levelekről egy rongy vagy szivacs segítségével. Az eltávolítást követően pedig permetezzük a növényt. Házi praktika a szappanos vagy mosószeres oldat spriccolása a növények leveleire és szárára.

Takácsatka: Nagyon pici piros színű pókatka, mely apró pókhálókat hoz létre a leveleken. Leginkább a zöldségféléket és az élelmiszer növényeket kedveli, mint pl.: paprika, paradicsom, bab, kukorica, eper. A növény leveleire teszi petéit és kikelve annak hátoldalán élnek, a gazdanövény leveleit szívogatják. Ennek köszönhetően apró foltok jelennek meg a leveleken és csökkentik a növény fotoszintetizáló képességét, így a levelek elszáradnak és lehullanak. A takácsatkák száraz, meleg körülmények között érzik jól magukat így a legtermészetesebb védekezés a víz lehet ellenük illetve ha megpróbálunk meleg párás közeget létrehozni. Távolítsuk el a levelekről a kártevőt mint a levéltetű esetében is szivaccsal vagy ronggyal, majd vízzel spricceljük be a leveleket naponta többször. Ha van rá lehetőségünk celofánnal be is burkolhatjuk a növényt, hogy a megnövekedett párától a kátevők elpusztuljanak. Ha vegyszert szeretnénk alkalmazni, akkor speciális, takács vagy pókatkára való szert válasszunk mert a többi típus hatástalan.

Liszteske: Nagyon elterjedt kártevő, a meleg és párás helyeket kedvelik. Kárt leginkább a paradicsomban, tökfélékben és az uborkán tudnak okozni. Apró fehér legyekhez hasonlítanak és a levéltetvekhez hasonlóan a levelek nedvét szívják, melyek ennek következtében elszíneződnek, elszáradnak majd lehullanak. Tavasztól őszig fordul elő és sok növénybetegséget terjesztenek. Ellenük is szappanos oldatot spriccelve lehet védekezni a legtermészetesebb módon.

Áruházunkban a kártevők elleni védekezéshez használható permetezők széles választékát megtalálja! Jöjjön, nézzen körül és válassza ki a megfelelő eszközt!
Nyomáspermetezők

Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.