Minden kerttulajdonos szeretne bőven termő zöldséges kertet, de sok esetben a talaj nem megfelelő és évről évre csalódnak. Számos egyéb jó tulajdonsága mellett a magaságyás szuper megoldást kínál rossz talaj vagy akár betonos udvaron való zöldség-növény termesztésre. Cikkünkben megtudhat minden fontos információt a magaságyásról, így akár ha kedvet kap Ön is elkészítheti kertjében.
Alkalmazás
Ahol a talaj nagyon rossz minőségű és nincs is más lehetőség termesztésre, ott az egyetlen megoldás a magaságyás lehet. Mivel meg van emelve nem tudunk rálépni, így nem tömörödik a talaj. Tavasszal korábban kezdhetünk bele vetni, hosszabb lesz a termésidény és így a termés is több lesz. Akár mozgáskorlátozottak is kényelmesen tudnak a magaságyás körül dolgozni, de az egészséges hátnak is felüdülő érzés lehet a sok hajlongás után. A gyomok kevésbé jellemzőek a magaságyásokban így a gyomlálás kellemetlenségétől is mentesülhetünk.
A tavaszi időszak alkalmas a magaságyás kiépítéséhez, de számolnunk kell azzal, hogy egy kicsit ülepedni fog a talaj.
Telepítés
Helyezzük a magaságyást minél naposabb helyre. 6 óra napsütés a legideálisabb a zöldségeknek, fűszernövényeknek. Ha téglalap alakúra készítjük az ágyást, akkor K-NY irányba tájoljuk, hogy a D-i nap oldalról végig tudja sütni, és a zöldségek se árnyékolják egymást. Ha egyenetlen a talajfelszín, akkor egyenesítsük ki, legyen a közelben vízforrás és legyen közel a házhoz, hogy minél gyakrabban rá tudjunk nézni, gyomlálni, szüretelni.
Készítés
A magaságyás alapanyagának a fenyő az egyik leggyakoribb, legolcsóbb választás melyből 2,5 cm vagy 5 cm vastagságút is választhatunk, nyílván minél vastagabb, annál tartósabb lesz, akár 6-8 évig is élvezhetjük. A kő és a tégla ágyás hosszan tartó, de drágább megoldás mint a fa és igényel némi szakértelmet a felépítése. Az interneten is lehet kész magaságyásokat rendelni, csak össze kell szerelned mint egy bútort.
Fóliát minden típusnál helyezzünk a magaságyás aljába. A legjobb, ha medencefóliát vásárolunk, mivel tartósság szempontjából ideálisabb mint a hagyományos. A fóliát ne csak a magaságyás aljába helyezzük, hanem a széleire is számoljunk 30-35 cm magasságban és rögzítsük a szerkezetünk oldalán.
A magaságyás méreteinél ideálisnak számít a 120-150 cm szélesség és a 2-3-4 m hosszúság, de érdemes az egyéni méretünkre szabni és kimérni, hogy mennyire érünk be a közepére és ennek megfelelően alakítani ki a szélességet. Ha falhoz, vagy kerítéshez tesszük, ahol csak egy oldalról érjük el, akkor 60-90 cm szélességgel tervezzünk. Káposztaféléknek, leveles zöldségeknek, borsónak, babnak akár 20 cm magas ágyás is elegendő, de a gyökérzöldségeknek minimum 40 cm magasság szükséges. Ha több magaságyásban gondolkodunk ügyeljünk a két ágyás közötti helyre is, kb. 50 cm-t hagyjunk szabadon, hogy kényelmesen hozzá tudjunk férni. Ha nem szeretnénk füvet nyírni az ágyások között vagy esetleg sárban kertészkedni kavicsot is szórhatunk az ágyások köré, mely nem csak esztétikus, praktikus is.
Rétegezés
Ha betonra vagy térkőre épül a magaságyás, akkor először egy 8 cm-es kavicsréteggel kezdjük melyet fedjünk le geotextillel és arra jöhet majd a többi réteg. Ez garatntálja ugyanis, hogy a víz gond nélkül elfolyjon. Ha rágcsáló vagy vakond jelenlétét már tapasztaltuk, az első réteg egy vakond háló legyen. Ha nagyon jó a kerti talajunk, ássunk fel belőle egy réteget és tegyük el későbbre. Keverjük össze komposztnak, és ez jön majd a magas ágyás tetejére, mert a jó talaj a legnagyobb kincs a rétegeink közül.
A rétegezésnél alulra mehetnek a vastagabb ágak, gallyak melyet követhet a lomb és fűnyesedék, majd szalma és a tetejére komposzt. A lényeg, hogy meglegyenek a rétegek, hogy utána tudjon korhadni, mely által tápanyagot és hőt termel alulról. A tetejére 30-40 cm vastagságba az átrostált termőföld kerüljön. Nem kell teljesen a keret magasságáig feltölteni, hogy kapjanak a zöldségek, növények egy kis szélvédelmet a szelesebb helyeken.
Gondozás
A magaságyás gyorsabban kiszárad mint a sima ágyás, így a vízellátásra gondosabban kell figyelni. Erre rengeteg rendszer adott pl. mulcs, csepegtető rendszer, fátyol fólia vagy akár víztározós rendszer is beépíthető a magaságyásba. Mindenki döntse el számára melyik módszer a legkényelmesebb és azt alkalmazza.
Folyamatos trágyázás szükséges komposzttal, szerves trágyával, zöld trágyával mellyekkel igazán értékes, tápanyagban gazdag talajt kaphatunk. Ez azért kiemelten fontos, mert a talajon múlik, hogy milyenek lesznek a benne fejlődő zöldségek vagy növények.
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.