A nyári nagy meleg a cserepes és kerti növények számára is megpróbáltatást jelent még a napi vagy akár napi kétszeri öntözés mellett is. Így nagy fejfájást tud okozni a nyaralásunk alatt a növények vízutánpótlása, ha esetleg senkit sem tudunk megkérni átmeneti gondozásukra. Cikkünk összegyűjtötte a lehetőségeket, melyeket alkalmazva biztosítani tudjuk növényeink számára a megfelelő vízmennyiséget akkor is ha éppen nem tartózkodunk otthon.
Felkészítés
A növények túlélését segíti, ha jó kondícióban vannak és még időben megkezdjük a felkészítésüket. Erre az egyik legjobb megoldás a tápoldatozás vagy élesztős tápoldatozás. Egy vízzel megtöltött nagy lavórba vagy kádba állítsuk bele néhány órára a cserepes növényeinket és hagyjuk míg megszívják magukat vízzel. Ezáltal jó néhány napra biztosítani tudjuk számukra még akár a nagy meleg ellenére is a megfelelő vízmennyiséget.
Áthelyezés
Elutazásunk előtt tegyük őket árnyékos és védett helyre, akár napernyőt alkalmazva, így a vízpárolgás sebességét is némileg le tudjuk lassítani. Ha van rá lehetőségük, akkor az erkélyről vagy a teraszról be is tehetjük őket beltérre, így nem lesznek kitéve arra az időre míg nem vagyunk otthon a tikkasztó melegnek és hosszabb ideig tűrik a vízhiányt. Árnyékolni a földfelszínre rakott agyaggranulátummal, mulccsal vagy kaviccsal is tudunk, mivel lassítja a párolgást így a föld tovább nedves marad. Ha van a teraszon/erkélyen csobogó vagy a kertben tó, akkor érdemes a víz köré rendezni a növényeket, mivel a párás környezetben a vízigényük is kevesebb lesz és némileg meggátolható így a kiszáradásuk is.
Automata öntözés
Akár kertről, akár teraszról vagy balkonról van szó mindenhova léteznek automata locsoló/ öntöző rendszerek vagy berendezések. Tény, hogy beépítésük vagy beszerzésük nem a legolcsóbb megoldás, viszont hosszútávon a víztakarékos öntözésük révén mégis csak valamelyest megtérülhet a befektetett összeg. A kényelmes és időtakarékos működésről nem is beszélve. Áruházunkban a GARDENA teljesen önműködő erkélyláda öntözőjét is megtalálja. A rendszer sajátossága, hogy akár 6 méter hosszú virágládákhoz is alkalmazhatjuk, az öntözést egy komputer vezérli, mely automatikusan be-ki kapcsolja a vizet. A vízvezetéktől független, így bárhol használható, ahol van egy víztartály, pl. esővízgyűjtő, és biztosítható az áramellátás. A 14 rendelkezésre álló öntözési program a növényeink igényeinek megfelelő, optimális öntözést tesznek lehetővé. Ha esetleg se áram se vízgyűjtő vagy csap nem áll rendelkezésre a GARDENA AquaBloom napelemes csepegtető szivattyú készlete jelentheti a megfelelő megoldást. A 3 az 1-ben vezérlőegység egyszerre szivattyúz és vezérli az öntözés ütemezését, míg a napelem tölti a újratölthető akkumulátorokat. Az AquaBloom akár 20 növényről is képes gondoskodni. Magunk határozhatjuk meg a locsolás gyakoriságát és a vízmennyiséget, választhatunk 14 előre beállított öntözési program közül.
Alternatív módszerek
Rengeteg DIY alternatív módszer létezik a növények földjének a nedvesen tartására, melyek közül most kiemelünk néhány megoldást.
A víztárazós cserepek vagy balkonládák készítése nem túl bonyolult, rengeteg megoldást találni az interneten. Az elkészítésükhöz csupán egy kis kézügyességre, néhány alapanyagra és szerszámra van szükség. Lényegük, hogy a cserép alján levő földet folyamatosan nedvesen tartsuk. Jó megoldás lehet, ha egy kisebb és egy nagyobbműanyag kaspót vásárlunk, majd keresünk egy nagyobb átmérőjű kb, 10 cm magasságú (kaspó mérettől függ) pvc csövet melynek átmérőjét kivágjuk a kisebb kaspó alján és fúrunk az aljára is pár lyukat és a pvc cső oldalára is. Egy kisebb átmérőjű csőre is szükségünk lesz, melyen keresztül a kaspó aljára tudjuk önteni a vizet. Ennek az átmérőjét is kivágjuk a kisebb kaspón. A nagyobb csövet elhelyezzük a nagyobb kaspó alján, majd ráhelyezzük a kisebb kaspót és a lyukba belehelyezzük a hosszabb csövet is. Érdemes még a nagyobb kaspó aljára egy túlfolyó lyukat is fúrni, mely által megakadályozhatjuk a föld berohadását.
Automata öntözőberendezést PET palackok segítségével is könnyedén tudunk készíteni. A palackot fejjel lefelé kell helyezni a növény földjébe vízzel megtöltve. A kupakot nagyon vékony eszközzel fúrjuk ki, és készítsünk pár lyukat a “víztartályunk” tetejére is a levegő végett. Ezzel a módszerrel néhány napig biztosítani tudjuk a növényünk számára a megfelelő vízmennyiséget.
Kanócos öntözés segítségével szinte az egész erkélyed növényeit el tudod látni pár napig vízzel. Ehhez nedvszívó képességű zsinórra vagy pamut cipőfűzőre lesz szükségünk, annyira ahány növényt szeretnénk öntözni. Egy nagyobb vödörbe vagy hordóba engedünk vizet, a növényeket köré rendezzük, a madzag egyik végét a vízbe a másikat pedig a növény földjébe helyezzük.
Áruházunkban az öntözéshez szükséges eszközök széles választékát megtalálja! Jöjjön, nézzen körül és válassza ki a megfelelő eszközt melynek segítségével nyaralás alatt is öntözni tudja növényeit!
Napelemes csepegtető
Erkélyláda öntöző
Öntözőkészlet
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.