Cikkek

Őszi gyepápolási teendők

2019.09.24 11:00

Ősszegyűjtöttük az őszi gyepápolás három aranyszabályát

A hőmérséklet csökkenésével gyepünk életfolyamata is lelassul. Ahhoz, hogy tavasszal ismét dús, egészséges és zöldellő kertben gyönyörködhessünk elengedhetetlen a megfelelő módon való felkészítése a téli hónapokra.Összegyűjtöttük az őszi gyepápolás három aranyszabályát, miszerint a fűnyírás, a gyepszellőztetés és a trágyázás azok a folyamatok, melyeket semmiképpen se felejtsünk el végrehajtani, még a tél beköszönte előtt.

Ilyen egyszerű lenne? Nézzük sorba, melyiknél mire kell figyelni.

Őszi gyepápolási teendők

Fűnyírás

Az ősszel nagyon fontos, hogy a gyepünkre lehullott faleveleket folyamatosan gyűjtsük össze, mivel a levelek által képzett réteg meggátolja a levegőzést, és a gombás megbetegedéseknek is ideális helyül szolgál. Fokozatosan kezdje el a gyep nyírási magasságát csökkenteni, figyelve arra, hogy az 1/3-ad résznél ne távolítson el többet egy-egy nyírás alkalmával. Ez által több napfény éri a fű tövét és kevesebb levél fog bebarnulni a tél során. Időjárástól függően október végén, november elején szükséges egy utolsó fűnyírás.

Válogasson fűnyírókat a webáruház kínálatából

Gyepszellőztetés

Ha megtisztítottuk gyepünk felületét az avartól és a folyamatos fűnyírással elértük a kb. 4 cm-es méretet, akkor a gyepszellőztetés lépését se hagyjuk ki. Ez a művelet azért fontos, mert eltávolítja a nyári fűnyírásokkor keletkezett elhalt fűszálakból álló réteget és szabad utat készít elő a téli csapadék gyökerekhez jutásához. Fontos, hogy ősszel soha se szellőztessünk túl mélyen, nehogy maradandó sérülést okozzunk a gyökérzetben. A sze

llőztetésnél mindenképp vegyük figyelembe az időjárási körülményeket, hogy a gyepnek legyen ideje regenerálódni még a tél kezdete előtt. A gyepszellőztetést végezhetjük manuálisan vagy akár géppel is.

Tovább a gyepszellőztetőkhöz


Trágyázás

A gyepszellőztetést követően fontos, hogy megfelelő módon pótoljuk a talaj tápanyagtartalmát, mellyel elősegítjük a pázsit megerősödését. Mint ahogy minden növénynek, úgy a gyepnek is alapvetően három dologra van szüksége az egészséges növekedéshez: ezek a nitrogén, a foszfor és a kálium. A tavaszi és nyári tápanyagozásnál az a fő szempont, hogy a gyep növekedését serkentsük, ezért nitrogén tartalmú tápannyaggal szükséges trágyáznunk. Ősszel ezzel szemben nem a növekedés, hanem a gyökérzet megerősítése a fő szempont, így érdemes kálium tartalmú tápanyagot használnunk, ami növeli az ellenálló képességét, fokozza a stressz tűrést és segíti a szárszilárdság kialakítását. Célszerű kifejezetten az őszi kondícionáláshoz kifejlesztett gyeptrágyaát használni.  Ajánlott termékek őszi trágyázáshoz

Ha szellőztetést követően úgy ítéljük meg, hogy gyepünk felújításra szorul keverjük össze a fűmagot a trágyával és a termőfölddel, és terítsük el vékony rétegben a ritka részeknél malyd tömörítsük és locsoljuk. Ha nagyobb, lombhullató fák vannak a kertben, mindenképpen mérlegelni kell, hogy belevágjunk-e az őszi füvesítésbe. Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk megoldani a lehulló levelek gyűjtését lombgyűjtő segítségével sem, akkor érdemes inkább tavaszra halasztani a fűvetést. Ha mégis belevágnánk, akkor szigorúan csak szeptember elején tegyük azt, így a lombhullásig éppen eltelik annyi idő, hogy a friss fűmagvetésről, már biztonságosan is összegyűjthető lesz a lomb. Pázsitunkat az őszi csapadékok megérkezésével már ritkábban kell locsolni, valószínűleg csak hetente 1-1 alkalommal, fűnyírás után. Ilyenkor akár már október közepén az első talajmenti fagyok előtt le lehet vízteleníteni az öntözőt.

Az őszi munkálatok nagyon fontosak a füvünk szempontjából, hiszen ezekkel a lépésekkel készítjük fel a fagyos tél megpróbáltatásaira.