A burkolás nem egyszerű szakképesítés nélkül, de nem lehetetlen. Aki elszánt ezen a téren és kezdő, mindenképpen szánjon a munkára a területtől függően legalább 2-3 napot. Az elkészített burkolatban évekig gyönyörködhetünk és büszkén mutathatjuk, hogy ezt bizony mi készítettük. A munka megkezdése előtt nem árt elméletben eltervezni a folyamatokat és összeszedni, hogy mi lesz szükséges a feladathoz. Cikkünkben kezdő burkolóknak nyújtunk támpontot, és egy lebetonozott felületet veszünk alapul.
Felületellenőrzés, javítás
Adott egy beton aljzatunk melyet burkolni szeretnénk. Első lépésként ellenőrizzük a talaj vízszíntjét. Ha kiálló részeket tapasztalunk véső segítségével távolítsuk el a felszínről, ha pedig mély lyukak, mélyedések vannak a felületen beton segítségével töltsük ki a hibákat. A betont keverjük ki a csomagolásán szereplő arányban és próbáljuk egy szintbe hozni a már meglévő beton felületünkkel. Egy egyenes lécet használjunk a megfelelő vízszíntes felület elérése érdekében. A lécet a felülethez téve láthatjuk, hogy hol szükséges még betonnal kitölteni az aljzatunkat. Nem kell miliméter pontosságban dolgoznunk, a betont csak a nagyobb eltérések szinthez hozására használjuk, a pontos vízszint eléréséhez az úgynevezett önterülő aljzatkiegyenlítőt fogjuk alkalmazni. De mielőtt ez a réteg rákerülne a aljzatra a betont kell hagynunk pihenni, száradni legalább egy éjszakát. Nem baj, ha nem teljesen száraz a beton mivel az aljzakiegyenlítővel majd úgyis össze fog száradni.
Aljzatelőkészítés
Mielőtt az önterülő aljzatkiegyenlítőt alkalmaznánk egy tapadáselősegítő anyagot szükséges a felületre felvinnünk, mivel a beton alap eléggé porózus. Ezt a tapadáselősegítő anyagot nagyon egyszerű módon, egy henger segítségével fel tudjuk vinni a felületre. A következő lépésként az aljzatkiegyenlítés következhet. Fontos, hogy mindig tartsuk be azt a keverési arányt, ami az anyag csomagolásán szerepel a megfelelő állag elérése érdekében. Ha nem jó a keverési arány, akkor előfordulhat, hogy a későbbiekben porózussá válik. Célszerű a kiegyenlítéshez egy gumi hengert beszerezni, mellyel szépen el lehet teríteni az aljzatot. A kiálló gumi sörtéknek köszönhetően a levegő könnyedén eltávolítható az anyagból és nem lesz buborékos. A hengerhez rögzítsünk egy hosszú nyelet, így kényelmesebb a munkavégzés. Az aljzatkiegyenlítő alkalmazása egyszerű, vödör segítségével öntsük ki az anyagot a tapadáselősegítővel kezelt betonra, majd a hengerrel segítsünk a terülésében.
Burkolás
Ha megszáradt az aljzatkiegyenlítőnk nekikezdhetünk a burkolás folyamatának. Munkakezdés előtt mindenképpen szerezzünk be egy csempevágót, fugakereszteket, fogazott glettvasat és egy vízmértéket, mivel használatuk nagyon fontos a szép végeredmény érdekében. Ha falaink nem egyenesek vagy nem a megszokott alakú a helyiség lézeres mérőeszközt is alkalmazhatunk a tökéletes egyenes vonalak végett. A burkolólap aljzathoz való ragasztása előtt tervezzük meg, hogy milyen mintában szeretnénk burkolni a helyiséget. Szárazon akár próbálgathatjuk a burkolólapokat a felületen többféle elrendezésben, hiszen vizualizálva könnyebb eldöntenünk hogyan alkalmazzuk a helyiségben. A csemperagasztót a csomagoláson szereplő mértékben hígítsuk és keverjük el csomómentesen. A fogazott glettvas segítségével vigyünk fel kellő mennyiségű ragasztó anyagot az aljzatra és a járólap hátoldalára is. A lapok lerakását általában úgy végezzük, hogy a helységből kifelé haladjunk, és utolsónak az ajtónál szabjuk be a darabokat. Miközben rakjuk a járólapot, folyamatosan tisztítsuk a fugákat a kitüremkedő ragasztótól, mert utólag amikor már megkötött, nagyon nehéz eltávolítani. A járólapok közé tegyünk fugakeresztet, mely segítségével könnyedén tudjuk tartani a lapok közötti távolságot. Hagyjuk minimum 24 órát száradni a helyiséget.
Fugázás
A száradást követően távolítsuk el a fugakereszteket és alaposan takarítsuk fel a járólapot, tisztítsuk meg az esetlegesen lecsöppent ragasztótól, portól. Ezt követően a fugaanyagot a csomagolásán szereplő arányban keverjük be. Majd gumilapos fogázóval a fugára haránt irányba kezdjük el bedolgozni a fugázó anyagot, igyekezzünk minél kevesebbet hagyni a lap felületén, mert az a lemosáskor hulladék lesz. Száradást követően pedig csak a tisztítás maradt, és kész is a padló burkolása.
Tipp
Burkolás előtt ellenőrizzük a járólapokat, bontsunk ki mindegyiket a csomagolásából még a vásárlás helyszínén. Gyakorta előfordul, hogy a lapokat hiába rendeltük egy helyről a szállító különböző gyártási időben készültekből állítja össze a rendelésünket, mely nem feltétlenül jelent színegyezést. Ellenőrzés során a hibás lapokat is ki tudjuk szúrni és a szakbolt is meg tudja tenni a szükséges intézkedéseket.
Reméljük sikerült hasznos tanácsokkal ellátni Önt a házilagos burkoláshoz, bár a teljesség igénye nélkül készült a cikk, de a főbb irányvonalak leírásra kerültek. A burkoláshoz jó munkát kívánunk!
Áruházunkban minden burkolással kapcsolatos eszközt megtalál! Jöjjön, nézzen körül és válassza ki amire szüksége van:
ESZKÖZÖK CSEMPEVÁGÁSHOZ
ESZKÖZÖK FUGÁZÁSHOZ
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.