Cikkek
A permetezés fontos védekezési módszer, ha meg szeretnénk óvni növényeinket, gyümölcsfáinkat a kártevőktől, gombás megbetegedésektől. A permetezéshez különböző típusú eszköz közül választhatunk, cikkünk a megfelelő permetező kiválasztásához nyújt kiigazodást és segítséget.
Típusok
A sikeres permetezéshez elengedhetetlen a megfelelő permetszer, mely kifejti az elvárt biológiai hatást, továbbá a szakember, aki képes a megfelelő permetszer optimális kijuttatásának időpontját megválasztani és a folyamat körülményeit szabályozni. Valamint a folyamatot közvetve a permetező eszköz végzi, így kellő körültekintéssel szükséges kiválasztanunk a számunkra és a permetezendő területünk számára a legjobb eszközt. A permetező hatékonyságát a fúvóka nagyban meghatározza, így minden esetben ezt is odafigyeléssel válasszuk ki és olvassuk el a vegyszer leírásában feltüntetett ajánlást. Az eszközök tekintetében léteznek különböző kapacitással bíró kézi permetezők, hátra felvehető típusok, légszivattyús, valamint akkumulátoros és benzinmotoros változatok is. A továbbiakban kitérünk minden említett típusra.
Pumpás permetezők
A kézi pumpás permetezők kisebb mennyiségű űrtartalommal bírnak, így leginkább a beltéri, balkon és cserepes növényeknél ajánlott használni, melyeknél kevesebb permetszer is elegendő. Feltöltésük egyszerű, a spriccoló fejet szükséges lecsavarni és a tartályába önteni a megfelelő arányban elkevert permetezőszert. Használatuk is könnyű, akár egy kézzel is végezhetjük a permetezést, csupán a ravaszt kell meghúznunk mikor spriccolni szeretnénk.
Légszivattyús permetezők
Légszivattyús készülékek is folyamatosan kaphatók a kereskedelemben, ezek a pumpás permetezőnél nagyobb űrtartalmommal rendelkeznek. Hátrányuk, hogy hengeres formájuk miatt háton hordásuk kényelmetlen. Azért kisebb az űrtartalmuk, hogy kézben hordozhatók legyenek. Előnyük pedig, hogy permetezés közben nem kell pumpálni: elegendő a permetezés megkezdése előtt a szükséges levegőnyomást elérni, majd permetezés után, valamint a tartály szerrel való újratöltése előtt a felesleges nyomást egy szeleppel kiengedni. Amíg ezt nem tesszük meg, a tartályban uralkodó nyomás miatt a betöltőnyílás fedele kézi erővel nem szedhető le.
Nyomáspermetező
A nyomáspermetezők ezzel szemben nagyobb űrtartalommal és tömlővel is rendelkeznek, melynek köszönhetően egyenletes permetezést tesz lehetővé és a magasabb növények is könnyen elérhetőek. Technikai megoldásaik alapján megkülönböztetünk dugattyús-szivattyús, membránszivattyús, légszivattyús készülékeket. Nyomásteljesítményük alapján is csoportosíthatjuk ezeket az eszközöket, ami egyben legfontosabb tulajdonságuk egyike. A legtöbbek által használt típusok a középnyomású, légüsttel kiegészített dugattyús-szivattyús készülékek. Induláskor a hajtókar 15-20-szori mozgatásával feltöltjük a légtartály. A megfelelő üzemeltetéshez 5-6 atmoszféra nyomás szükséges, ami a kar mozgatásával munka közben is pótolható. Maximális belső nyomást tartva 0,8 liter folyadékot képes percenként kijuttatni a gép. E típusokkal két méteres magasságig permetezhetünk, de csőtoldatot használva ennél jóval magasabb növények kezelése is megoldható.
Háti permetezők
A háti permetezők szinte ugyan azon az elven működnek mint a nyomáspermetezők, csupán kialakításukban van különbség. Ahogy a nevéből is kiderül ezen eszközt fel tudjuk tenni a hátunkra mint egy hátizsákot, így kényelmesebb a vele végzett munka hosszútávon. Nagyobb szőlők, gyümölcsösök permetezésére ideális. Ha ezt a típust választjuk mindenféleképpen olyan kialakításút keressünk, mely bal és jobb kezesek számára is ideális munkavégzést tesz lehetővé.
Motoros permetezők
Az akkumulátoros vagy benzinmotoros gépek nagyobb teljesítményűek, így a velük végzett munka minősége is jobb, a kézzel hajtott permetezőkhöz viszonyítva. Egyenletes szóráskép, nagymértékű és egyenletes szerfedés jellemző rájuk. Ezekkel a gépekkel nem csak folyékony halmazállapotú szert juttathatunk ki, hanem por, vagy szemcsés anyag kiszórására is van mód. Ködképző szereknél a gépek ködszerűen apró cseppekre bontják a szert, ami percekkel az elhaladást követően lassan száll le a növényre, egyenlegesen beborítva a leveleket.
Karbantartás
A munka végeztével soha ne felejtsünk permetszert, vagy vizet a permetezőgépben, és a mosóvizet is amennyire lehet, hagyjuk kipárologni a szerkezetből. Aki ezeket nem veszi komolyan, számíthat rá, hogy algásodni kezd a gép belső fala, és az innen leváló növényi maradványok rendszeressé teszik majd a dugulásokat.
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.