A sövények több funkciót is be tudnak tölteni, így nagyon hasznos a meglétük a kertben és a ház körül. Segítségükkel természetes kerítést és térválasztót tudunk kialakítani és egy üde zöld pontja lehet kertünknek. Viszonylag gyorsan nőnek és tetszésünk szerint formálhatjuk egy sövényvágó segítségével. Ahhoz, hogy tökéletes legyen a látványa, elengedhetetlen a szakszerű gondozása. Cikkünkben megtalálja a legfontosabb tudnivalókat, melyeket ha betart szép, sűrű és egészséges sövénye lehet egész évben.
Tervezés
Ha még a sövény telepítése előtt áll nem árt néhány dolgot végiggondolnia és előkészítenie mielőtt ültetni kezd. Először a sövény helyét határozza meg, majd a megfelelő típus kiválasztásával folytassa. Járjon utána, hogy mely sövényfajták lehetnek megfelelőek a kertje adottságai szempontjából, illetve az Ön igényeit figyelembe véve. A kiválasztásnál érdemes tudni, hogy léteznek örökzöld, illetve lombhullató típusok és olyanok is melyek szabadon fejlődnek és vannak amik rendszeres metszést igényelnek. A rendelkezésünkre álló hely alapján is tudunk dönteni, ha kevés a helyünk vagy nem szeretnénk terebélyes sovént, válasszunk felfelé törekvő, oszlopos növekedésű vagy a metszést jól tűrő típust. Ha van bőven területünk akkor akár szabad növekedésű fajok között is szétnézhetünk.
Ültetés
A sövény ültetésre a legideálisabb időszak a szeptember vagy az október, de akár tavasszal is telepíthetünk. A mostani nyári kánikula nem ideális a sövények telepítésére így ebben az időszakban inkább csak tervezgessünk, esetleg a szeptemberi ültetéshez a talajt előre felkészíthetjük és javíthatunk az összetételén, állagán. Az ültetés során az első lépés az ásás, a tövek földlabdájának a méretének a dupláját ássuk ki. Az árkot jól locsoljuk be és hagyjuk egy éjszakát pihenni, így az ültetés során könnyebben és több ideig jut a növény tápanyaghoz. Az ültetés előtt trágyázzunk, majd úgy helyezzük el a földlabdákat, hogy a teteje egy szintben legyen a talajszinttel. A töveket 25-40 cm távolságba ültessük egymástól. Ha túl közel ültetjük, akkor a tövek egymástól veszik el a tápanyagot és a napfényt, ha pedig túl messze, akkor ritkás hatást fog kelteni a sövényünk. Az ültetés után a locsolásra nagyon ügyelni kell, esetleg egy csepegtető rendszert is telepíthetünk, mely folyamatosan biztosítja a sövény vízellátását. A sövény alá szórhatunk mulcsot, tőzeget melyek meggátolják a gyomosodást, így gyomlálni se lesz szükségünk és a gyom se veszi el a sövénytől a tápanyagot.
Gondozás
A gondozás és metszés szempontjából a sövényeket csoportosíthatjuk. Az örökzöldek között tű- és lomblevelű fajtákat is találunk, mint pl.: a leyland-ciprus, tiszafa, tujafajták, hamisciprus, tűztövis, babérmeggy, madárberkenye, kecskerágó, borbolya. Ezeket ültetéskor nem szabad visszavágni és nyáron is csak a kilógó oldalhajtásokat metsszük le. A következő évben már 2-3 alkalommal formázhatjuk a növényt viszont ügyeljünk arra, hogy a csúcshajtást csak a kívánt magasság elérését követően vágjuk le. A másik típus az erőteljes növekedésű sövények, mint a fagyal, puszpáng, kökény. Ültetéskor ezen típusokat vágjuk vissza körülbelül kétharmados magasságig, majd a következő évben is a fele magasságig metsszük vissza. A kilógó oldalhajtásokat rendszeresen szükséges metszeni a sövény sűrűségének elérése érdekében. Téglalap, vagy trapéz formára alakíthatjuk a sövényt, mely forma lehetővé teszi, hogy az alsó rész is kapjon elég fényt a fejlődéshez. A következő csoportba a lombhullató növények tartoznak, mint a mogyoró, gyertyán, kislevelű juhar. Ültetést követően ezeket is vágjuk vissza kétharmados magasságig, ültetés utáni évben ősszel metsszük meg megint majd azt követően mindig augusztus végén alakítsuk a sövényt a kívánt magasságra és formára.
Metszés
A metszést végezhetjük manuálisan is sövényvágó ollóval, de akkumulátoros, elektromos vagy akár benzinmotoros sövényvágó segítségével is. A nagyobb levelű sövényekhez inkább az olló javasolt, mivel a sövényvágó sérüléseket okozhat a nagyobb leveleken, melyek ezt követően bebarnulhatnak, így a sövény összhatása nem lesz szemetgyönyörködtető. Ha még nincs elég rutinunk, egyenes vonalvágás elérése érdekében segítségül segédmadzagot is kihúzhatunk, így biztosan egyenes vágást fogunk végezni.
Áruházunkban a sövényvágók széles választékát megtalálja! Jöjjön, nézzen körül és válassza ki a megfelelő eszközt, melynek segítségével sövényét az igényei szerint tudja alakítani.
Sövényvágók
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.