Cikkek
Ha precízen szeretnénk furatokat készíteni fémbe, fába vagy más anyagba nagy segítőnk lehet egy oszlopos vagy egy állványos fúró. Jelenlegi cikkünk e két típus bemutatásával és összehasonlításával foglalkozik. Tudjon meg többet ezen fúrókról és válassza ki az Ön számára legoptimálisabb típust!
Alkalmazás
Ha tized milliméter pontos furatokat szeretnénk készíteni, akkor a kézi fúrógépek nem alkalmasak, némely fúróhoz kiegészítőként kapható fúróállvány, de még így sem kapunk olyan pontos furatokat mint a stabilan rögzített oszlopos vagy állványos fúrók esetében. Az oszlopos fúrókkal kisebb munkadarabokat, míg az állványos fúrókkal már nagyobbakat is meg tudunk munkálni.
Kialakítás
Az állványos fúrógépeket többnyire asztalhoz rögzítik, míg az oszlopos típusokat a padlóhoz, a stabil munka érdekében. A megmunkálható darabok nagyságát az orsóházat és a motort tartó oszlop magassága és karkinyúlása határozza meg. Az állványos típusoknál a főorsó és a meghajtóegység együtt, a fúró állványán mozgatható a kívánt mértékben. Az oszlopos típusoknál viszont már ez az egység fixen, az oszlop tetejére van rögzítve. A tokmány és a munkadarab közti távolságot egy különálló tárgyasztallal lehet szabályozni, így sokkal nagyobb a stabilitás mint az állványos típusok esetében. A főorsó általában fogasléc segítségével mozgatható, a megvezetését pedig a főorsóba mart ékpályás vezeték biztosítja. A főorsót általában rugó tolja vissza a főállásba. Többkaros kialakítású is lehet az előtoló kar és az eltolási távolság megközelítőleg 50-60 mm. A tokmányba maximum 13 mm szárátmérőjű szerszám fogható be. Az újabb típusok már rendelkeznek felhajtható forgácsoló burkolattal, mely a tokmány előtt helyezkedik el.
Működés
A kisebb gépek maghajtó egységét kézzel kell a kívánt megmunkálási magasságba állítani. A meghajtó egység oldal irányban is elfordítható és rögzíthető. Az újabb típusok a 90 fokos elfordítást is lehetővé teszik, mely által növelik a megmunkálás lehetőségét. Az állványos fúrók esetében ez az elfordítás nem lehetséges. A tokmányba fogott szerszám és a főorsó fordulatszámát ékszíjtárcsák segítségével lehet beállítani. Ehhez általában a felső burkolat eltávolítása szükséges, majd a szíjat ezt követően át kell helyezni a kívánt fokozatra. Az újabb típusoknál már előfordul, hogy a fokozat úgynevezett fokozatszíj lemezzel állítható be a kívánt áttételre. Elektronikus szabályozást csak ritkán építenek ezekbe a gépekbe, de néhány kisebb precíziós asztalos gépnél megtalálható. A tárgyasztal az oszlopos fúrógépek esetében csak a nagyobb méretű gépeknél különálló. Beállításukat az oszlop mellé erősített fogasléc vagy fogaskerék áttétel segítségével lehet szabályozni. A gépsatu a munkadarab rögzítéséhez elengedhetetlenül szükséges, viszont általában nem alapvető tartozéka a fúrógépeknek, külön szükséges megvásárolni. A furatok mélységét a furatmélység határolóval lehet állítani, melyet a főorsóra erősített menetes szár segítségével tudunk beállítani. A furat pontos helyének kimérését egyes drágább típusú gépeken lézersugár segíti.
Kiválasztás
Az oszlopos és az állványos fúrók kiválasztásánál elsősorban a megmunkálni kívánt darabok nagyságát tartsuk szem előtt. Aki nagyobb darabokkal szeretne dolgozni az kizárólag az állványos fúrók közül válasszon. Az oszlopmagasságokat is hasonlítsuk össze a kiválasztott gépeknél, hiszen a magasabb oszloppal rendelkező géppel nagyobb munkadarabok megmunkálhatóak. Az orsó kinyúlása is fontos tényező, illetve még az orsóelőtolás mértéke is lényeges mivel ez határozza meg a szerszám süllyeszthetőségét. Általában öt sebességre képesek ezen fúrók, ennél több fordulatvariációra csak azoknak van szükségük, akik nagyon percíz megmunkálást igénylő darabokkal intenzíven dolgoznak. Hasznos szempont még az asztal magasság beállításának az egyszerűsége és gyorsasága. Ajánlott forgácsoló burkolattal rendelkező típust választani a balesetek elkerülése végett. A meghajtómotor teljesítménye nem számottevő, mivel használatkor a gyengébb típus se okoz problémát.
Keressen bennünket bizalommal!
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.