Cikkek

Tavaszi gyepgondozás

2020.03.05 10:37

A ház körül mindenki tökéletes pázsitról álmodik. A gyep megújításról, felülvetésről azonban már a  tavasz beköszöntével gondoskodni kell. Hogy milyen teendőket érdemes ilyenkor elvégezni és, hogy pontosan mikor kell mindezt elkezdeni? Cikkünkben próbálunk minden fontos teendőre kitérni, hogy idén is az Ön gyepe legyen a zöldebb.

Mikor kezdjük el?

Nagyon fontos az időbeliség, ilyenkor mikor közelít a tavasz minden kerttulajdonost elönti a tenniakarás, az ápolt zöld gyep és a rendezett kert iránti vágy. Érdemes nézni az időjárásjelentést, mivel a föld hőmérsékletének kb. 10 fokosnak kell lennie. Ezt általában március utolsó vagy április első heteire éri el a talaj, így ennél korábban nagyobb munkákat nem érdemes végeznünk.

Első lépés

Első munkafázisként mindenféleképpen szemrevételezzük kertünket és mérjük fel azokat az elvégzendő munkákat amelyek várnak ránk. Elsődlegesen a tél kártételeinek felszámolása ilyenkor a feladat, majd a szemrevételezéskor meg kell állapítani, hogy a gyepet érte-e valami kár. Tavasszal általában nem vagyunk megelégedve a gyeppel, ezt okozhatja a gyep “téli álomból” való felébredése, de súlyosabb esetekben betegségek is megtámadhatják a pázsitot. A gyepnek tavasszal van egyfajta színehagyottsága önmagától annak okán, hogy az anyagcsere folyamatok a télen visszahúzódnak illetve leállnak. Amikor betegség is jelentkezik a fűben, akkor általában más tüneteket is tapasztalhatunk pl.: gombásodás, nyálkás részek, pókhálók, kikopottságok, ritkulások jelentkeznek. Ha ezeket a jelenségeket tapasztaljuk gyepünkön mindenféleképpen gondolkodnunk kell a betegség gyógyításán.

Gyepszellőztetés

A tavaszi munkák legfontosabbika a gyepszellőztetés. A munka megkezdése előtt érdemes rövidre nyírnunk a füvet, mivel a hosszú füvet nagyon nehéz gyepszellőztetni. Gyepszellőztetéshez szükséges gépet vásárolhatunk áruházban, is de ki is bérelhetjük. Annak, akinek erre nincs lehetősége használhat gyepszellőztető gereblyét. Ahhoz, hogy tavasszal beindítsuk a gyepünket és esélyt adjunk neki a növekedésre levegőssé kell tennünk. A télen kialakult mohás filces réteget el kell távolítanunk ehhez, vagyis gyepszellőztetnünk kell, mivel ez a réteg megakadályozza, hogy a víz a talajba szivárogjon. Vigyázzunk arra, hogy a gyepszellőztetőt ne nyomjuk túlgágosan mélyre, mivel ekkor az egészséges gyepet is megritkíthatjuk és ritkás lesz az összkép. A gyepszellőztetést az alaposság okán végezzük el mindkét irányban. Ha végeztünk a gyepszellőztetéssel az elhalt fűréteget lombgereblyével vagy fűnyíróval szedjük össze.

Tápanyagpótlás

A víz, a tápanyag, a napfény, a levegő az ami a legfontosabb a gyep kiváló minőségének eléréséhez. E tekintetben régebben csak a műtrágyákra vonatkozott az a megközelítés, hogy milyen tápanyagot is kell adnunk a gyepnek, de manapság rengeteg korszerű biotechnológiai termék kapható melyeknek a felszívódásuk, beépülésük gyorsabb is mint a hagyományos műtrágyáké. Aki teheti saját kertjében kerülje a vegyszerek használatát és használjon ikább szerves trágyát. Ezek olyan komplex örlemények, amelyek rengeteg mikro és makro elemet tartarmaznak melyeket sokkal könnyebben tudnak a növények hasznosítani. Ha tavasszal elvégezzük ezt a tápanyag utánpótlást, akkor akár több hónapra is elegendő tápanyaghoz jut a gyep és sokkal ellenállóbb lesz később a nagy melegben. Ezt a keveréket helyezzük a műtrágyaszóróba vagy ha nem ál rendelkezésünkre ilyen eszköz egyszerűen a kezünkkel szorjuk szét a gyepfelületen.

Felülvetés

Kikopott gyep esetében először meg kell állapítani, hogy mi okozza a problémát ha ezt nem betegség okozza, akkor lehet elkezdeni a felülvetést. A felülvetéshez gondosan válasszuk meg a fűmagot annak fényében, hogy mire használjuk a gyepünket. A foltozáshoz használjunk általános virágföldet, melyhez adjuk hozzá a fűmagot, illetve szerves tápot is adhatunk a keverékhez. Lehet kapni kifejezetten felülvetéshez alkalmazható keveréket, melynek magasabb a magnézium tartalma. Az összetevőket keverjük el és terítsük be vele a gyep ritka részeit. Jól döngöljük bele a talajba és utolsó lépésként bőségesen öntözzük meg.

Áruházunkban a gyepgondozáshoz szükséges eszközök széles választékát megtalálja!

Jöjjön, nézzen körül és válassza ki az Önnek legmegfelelőbb eszközt, terméket!

Gyepszellőztetők

Fűmagok, gyeptrágyák

Kerti szerszámok

Fűnyírók

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.