A manapság egyre népszerűbb vertikális, azaz függőleges kertek nem csak gyönyörű esztétikai látványt nyújtanak, de beltérben használva a levegőt természetes úton is tisztítják. A lényege, hogy a növényeket nem vízszintesen, hanem függőleges módon helyezzük el, melynek köszönhetően szűk helyeken, az épületek oldalán vagy akár a nappaliban is kialakítható egy élő, lélegző fal vagy falrész. Cikkünk a kialakításhoz szükséges legfontosabb lépéseket veszi sorra, és bemutat néhány költséghatékony, de látványos megoldást.
Földbe ültetett növények
Vertikális kerteket többféle ültető közegben hozhatunk létre. Az egyik a hagyományos, földbe ültetett növényekből álló fal, a másik pedig az úgynevezett zsebes ültetés. A hagyományos ültetéshez egy szilárd vázra, szerkezetre lesz szükségünk, melyet stabilan a falhoz kell rögzítenünk. Lehetünk kreatívak is, és akár raklapot is használhatunk a földes vertikális kert szerkezetéhez. A legnehezebb feladat a vertikális kerteknél az öntözés, hiszen meg kell oldanunk, hogy a növények folyamatosan vízzel táplálva legyenek. Egy kültéri vertikális kert esetén az öntözést hagyományos módon akár meg is tudjuk oldani, de ha nem szeretnénk napi szinten locsolókannával egy létrán egyensúlyozni gondolkodjunk csepegtető rendszerben. Ha a csepegtető rendszert szeretnénk kiépíteni mindenképp a falfelület védelme érdekében szigetelt felületet kell létrehoznunk a vertikális kertrész mögött, valamint csövekre, egy szivattyúra és egy puffer tartályra is szükségünk lesz. Annyi csepegtető cső sort kell kialakítanunk, amennyi sor növényünk van a falon, mivel itt a víz nem fog tudni lefolyni a magasabban levő növénytől az alacsonyabbig.
Zsebekbe ültetett növények
A zsebes ültetésnél hidroponikus rendszert kell kialakítanunk, mely azt jelenti, hogy a növények föld nélkül egy mesterséges, tápoldattal átitatott ültető közegben helyezkednek el. Ennél a technikánál is kiemelten ügyelni kell arra, hogy a falfelületet ne érje nedvesség. Használjunk közvetlenül a falfelületre egy páraelzáró lemezt, melyre rögzítsünk egy különleges, teljesen műszálból készült hidrofil filcet. Ha nem műszálból készült filccel dolgoznánk, akkor nagyon hamar kellemetlen szag alakulna ki és a folyamatos nedvességtől elkezdene rohadni. A filcből több, mint dupla mennyiségre lesz szükségünk, mivel a második rétegből lesznek a zsebek kialakítva. A második réteg rögzítését ráhagyásokkal végezzük, mivel a növényt konkrétan ez a réteg fogja tartani. Inkább növényoszloponként haladjunk, így látjuk, hogy mennyi plusz filcet vesz fel egy-egy oszlop a növény beültetését követően, majd így haladjunk tovább. Rögzítéshez a legegyszerűbb tűzőgépet használni.
A zsebeknél tűzzük le az anyagot a kivágott zsebrész tetején és két szélén, így nem fog tudni belőle a növény kiesni, stabilan fogja tartani a filc. Ennél a megoldásnál a csepegtető öntözés elengedhetetlen, mivel a növények nem állnak földben, így csak a tápoldatozott vízből tudják felvenni a kellő mennyiségű tápanyagot, a gyökereik pedig a filcbe fognak kapaszkodni. A locsoláshoz elegendő egy szálon futó csepegtető cső, a függőleges kertünk legtetejére elhelyezve. A filc folyamatosan nedves marad, és táplálja a növényeket. Ugyan úgy, ahogy a földbe ültetett növényeknél írtuk, a csepegtető rendszerhez ebben az esetben is szükség van csőre, szivattyúra és puffer tartályra. Naponta 15 perc locsolás elegendő, arra viszont figyeljünk, hogy a vízbe folyamatosan megfelelő mennyiségű tápoldatot tegyünk.
Fény
A függőleges kertekben az a jó, hogy akár olyan helyre is elhelyezhetjük, ahol kevés fény áll a rendelkezésünkre. A természetes fényt ajánlott kiegészítő világítással is pótolni, így nem csak a növények jutnak kellő mennyiségű fényhez, de a direkt megvilágítással még különlegesebb élménnyé tudjuk változtatni a látványt. Vannak egészen speciális növényvilágítások, melyek led-es technikával nagyon energiatakarékosak és pont a megfelelő fényt sugározzák a növényeknek. A növények a fény vörös és kék tartományát használják, így ezek az égők úgy lettek kialakítva, hogy a legoptimálisabb fényt biztosítsák a növények számára. A legtöbb nagyobb gyártónak vannak ilyen izzói, de a kertészeti boltokban is megtalálhatóak. Ha egy általános megoldást szeretnénk használni, akkor a fém halogén lámpák vagy reflektorok javasoltak.
Növényválasztás és gondozás
Fontos, hogy hasonló igényekkel és szükségletekkel rendelkező fajtákat válogassunk össze, lehetőleg azonos legyen a vízigényük. Bármily meglepő, a legtöbb növény alkalmas lehet függőleges kert kialakításához. A szobanövények közé ültethető borostyán, pletyka, szingónium, vitorlavirág, páfrány és különböző gyógynövények is. A virágok között pedig kifejezetten jól mutat a moha. Gondozásuk csupán annyi, hogy a megfelelő tápanyag utánpótlásról gondoskodnunk kell, illetve alkalmanként az elszáradt leveleket el kell távolítanunk.
Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.