Cikkek

Stabil rögzítés

2019.12.12 16:05

Ha bizonytalan, hogy mit mivel rögzítsen egy adott felülethez legyen az beton, tégla vagy akár gipszkarton, akkor ezt a cikket Önnek ajánljuk. Megpróbálunk biztos támpontot, segítséget nyújtani a stabil rögzítés technikájához, hogy biztonságosan és szakszerűen legyen minden falon lévő bútor, tárgy az Ön otthonában is.

Tipli vagy dűbel?

Először azt tegyük tisztába, hogy mi a különbség a tiplik és a dűbelek között? Lényegében semmi, magyarul tiplinek hívjuk, németül pedig dűbelnek nevezik, de ugyan arról van szó. Mi cikkünkben tiplinek fogjuk hívni, de ne lepődjenek meg, ha máshol a dűbel kifejezéssel találkoznak, mindkét elnevezés népszerű.

Terhelés alapján a tipliket három nagy csoportja tudjuk bontani. Vannak a könyű, közepes és a nagy teherbírású tiplik. A könnyű tiplik megengedett maximális terhelhetősége 3 kN, a közepeseké 20 kN a nagy teherbírásúaké pedig akár 60 kN is lehet.

Előkészületek

Ahhoz, hogy a megfelelő lyukat elő tudjuk fúrni a tiplinek első körben a fal típusát és a rögzíteni kívánt bútor vagy tárgy súlyát kell megvizsgálnunk. Ha tisztában vagyunk a fal típusával válasszuk hozzá ki a megfelelő fúrót. Ha bizonytalanok vagyunk, olvassuk el az “Alapok a fúráshoz” c. cikket, melyben a megfelelő fúró kiválasztására kapjuk meg a választ. A fúrószárat mindíg a tipli átmérőjéhez igazítsuk. Fontos, hogy a kifúrt lyuk ne legyen nagy, mert akkor a tiplink kiesik belőle és nem fogja megtartani amit rögzíteni szeretnénk vele. Ha túl szűk, pedig nem fogjuk tudni beütni a falba. Úgy célszerű gondolkodni, hogy ha pl. van egy 8-as tipink, akkor 7 vagy 8 mm-es fúrószárral dolgozzunk, így a lyuk a tiplinek megfelelően szoros lesz, és nem fog lötyögni benne, szilárdan fogunk tudni vele rögzíteni.

Hogyan válasszak?

Rengeteg típusú tipli létezik, minden esetben az alapján döntsünk, hogy hova mit szeretnénk rögzíteni. Első körben a fal típusának megfelelő tiplit válasszuk ki, majd a rögzíteni kívánt tárgy vagy bútor súlyát megvizsgálva válasszuk ki a megfelelő hosszúságút. A következő részben a teljesség igénye nélkül bemutatunk néhányat a legtöbbet használt tiplik közül.

Univerzális tipli
Ha nem tudja eldönteni, hogy milyen faltípussal áll szemben használjon univerzális tiplit. A klasszikus tiplik különféle alapvető típusokban kaphatók. Amikor meghúzza a csavart, a tipli kitágul, így szilárdan rögzül a falban. Ügyeljen rá, hogy tiplikkel használható csavart használjon, amelynek hossza és vastagsága megfelel a használt tiplinek.

Beütő tipli
Ezek a tiplik egy acélszöget vagy speciális csavart tartalmaznak, amit kalapáccsal lehet beütni. Ez sokkal gyorsabb, mint a hagyományos csavar használata, és ideális megoldás szegélylécekhez, fagerendákhoz, ablakkeretekhez, álmennyezet panelekhez és falburkolatokhoz. Ha szükséges, meghúzhatja a csavart csavarhúzóval, miután beütötte azt.

Pillangó tipli
Ez a típus 4 ‘szárnnyal’ rendelkezik, és ideális sekély lyukakban történő használathoz. Ezeket a tipliket képek, könnyebb tükrök és más könnyű tárgyak felszereléséhez használhatja. Ez a tiplitípus erős rögzítést biztosít gipszkartonban és hasonló anyagokban.

Horgonycsavarok

Ez a megoldás olyan rögzítéseknél alkalmazandó, amiknek nagy terhelést kell elbírnia, például nagy polcok vagy szekrények esetén. Egy M12-es horgonycsavar általában 200 kg-ig terhelhető. Az anya vagy horog meghúzásakor a kúpos horgonyt befelé húzza. E nyomás hatására a fémrészek kitágulnak, és erősen a környező anyagba nyomódnak.

Gipszkarton tipli

Ez a tiplitípus vastagabb szakaszt képez az üreges fal belsejében vagy mögötte. Amikor egy csavart helyeznek bele és megszorítják, a szakaszok kitágulnak és ernyőszerűen kinyílnak. Ezek a tiplik különféle panelekkel, és könnyebb tárgyak mennyezetre szerelésére is használhatók.

Rugós tipli
A rugós tipliket elsősorban mennyezeteken és üreges falakon használják. Ezek rugós ‘szárnyakkal’ rendelkeznek egy csavarmeneten. A tiplit zárt szárnyakkal átnyomják a lyukon, majd a szárnyak kinyílnak, és meghúzzák a csavart.

Tipp

A dűbel hosszát mérjük a fúrószárunkhoz és egy szigetelő szalaggal jelöljük meg, így biztos, hogy a megfelelő mélységű lyukat fogjuk a tiplinek előfúrni.

Keressen bennünket bizalommal!

Ha kérdése van forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségünk valamelyikén, facebook oldalunkon keresztül, vagy a cikk alatti komment szekcióban.